جراحی ترمیمی پلک و صورت

تومور پلک و حدقه – تومور کاذب حدقه چشم – تومور پلک

ضایعات پلک و حدقه می توانند به صورت خوش خیم و یا بد خیم باشند. در حدقه این ضایعات می توانند با منشاء عصب، عروق، غدد اشکی و بافت لنفوم باشند و یا از سینوسها ، مغز و دیگر ساختمانهای مجاور وارد حدقه می شوند.

رزرو وقت مطبتومور پلک و حدقه – تومور کاذب حدقه چشم – تومور پلک

ضایعات پلک و حدقه می توانند به صورت خوش خیم و یا بد خیم باشند. در حدقه این ضایعات می توانند با منشاء عصب، عروق، غدد اشکی و بافت لنفوم باشند و یا از سینوسها ، مغز و دیگر ساختمانهای مجاور وارد حدقه می شوند.

در پلک ضایعات از پوست و غدد چربی منشاء دارند.

علائم :  بیرون زدگی چشم از حدقه، انحراف چشم، درد، دو بینی ، افتادگی پلک و تاری دید از علائم تومور حدقه می باشند ضایعه برآمده پلک، زخم پلک، تغییر رنگ پلک، و از بین رفتن مژه ها از علائم تومور های پلک هستند. گاهی نیز در بالغین تومورهای غدد چربی پلک با گل مژه های مکرر ظاهر می شوند.

تشخیص تومورها حدقه با معاینه و انجام سی تی اسکن و ام آر آی است. تشخیص تومورهای پلک فقط با معاینه دقیق است ولی گاهی برای تشخیص گسترش آن به ساختمانهای دیگر انجام سی تی اسکن ضروری است.

  درمان :  در تومورهای حدقه با انجام جراحی می بایست در صورت امکان تومور  بطور کامل خارج گردد. گاهی خروج کامل تومور به علت چسبندگی به اعصاب و عضلات چشم میسر نیست. در این صورت بخش عمده ای از تومور حدقه خارج و بقیه ان پس از بررسی نوع تومور توسط پاتولوژی درمان می شود. درمانهای جانبی مثل رادیوتراپی و یا شیمی درمانی در برخی از تومورهای حدقه پس از جراحی لازم است.

درمان قطعی تومور پلک جراحی است که در حین عمل ضمن هماهنگی با بخش پاتولوژی تمام سلولهای تومور بطور کامل برداشته می شود.

توصیه :

  • 1-پرهیز از تابش مستقیم نور آفتاب از بروز تومورهای پوست جلوگیری می کند.
  • 2-مراجعه زود تر به جراح پلاستیک چشم (جراح حدقه و پلک) باعث درمان سریعتر و کاملتر تومورها خواهد شد.

تومور کاذب حدقه چشم

نام دیگر این تومور ، تومورکاذب التهابی است که علت کاملا ًمشخصی نمی توان برای آن یافت . شکل ظاهری تومـور متفاوت بوده و علائم کلینیکی متفـاوتی ایجاد می کند.

قدامی:زمانی که فقط قسمت قدامی حدقه چشم در گیر است.
منتشر:تمام چربی پشت چشم در گـیـر است.
عضلانی:مشخصه آن بزرگی یک طرفه یا دو طرفه یکی یا بیشتر از عضلات خارجی چشم می باشد.
عصبی:زمانی که التـهاب در ناحیه رأس حدقه چشم می باشد و اعصاب را در گـیـر می کند.
غـدد اشکی:در این حالت غده اشـکـی در گـیـر است.
علائـم بالـینـی : درد، افتادگی پلک، تورم پلک، حرکات محـدود و دردنـاک چشم، کاهش حــدٌت بینایی، ورم ملتحمه چشم، بیرون زدگی کره چشم، دو بینی
تشخیص : تشخیص بر اساس علائم کلینیـکی، تـسـت های آزمایشـگاهی، سی تی اسکن، ام.آر.آی و سونوگــرافی می باشـد.
گاهی ضروری است چند ین مطالعه تصویری در مراحل مختلف بیماری انجام گیرد و گاهی نیز تنها بوسیله نمونه برداری از ضایعه می توان از عدم وجود ضایعـات بد خیم مطمئن شد.
درمان : تجویز اسـتـروئید بصورت خوراکی یا تزریقی در درمان این بیماران رل اساسی دارد. دربیمارانی که پاسخ درمانی مناسب به استروئید نمی دهند یا بیماری مجدداً عود می کند، لازم است نمونه برداری انجام شود.

تومور پلک

 تومـور در واقـع رشد غــیر طبیعی هر بافـت در بدن می باشد. که می توانـد بـصورت خوش خیم ( غیر سرطانی ) و بدخـیم (سرطانی ) رخ دهد. تومـورها میتوانـنـد در هر جای چشم و پلک رخ دهند. گاهی اوقا ت تومورها از مناطق دیگر به سمت چشم رشد می کنند و یا از سایر نقاط بدن به چشم گسـترش می یابند. تومورهای پـلک میتواند خوش خیم ویا بد خیم باشند. گاهـی تومـورهــای کاذب بصورت گرانولوما که در واقع نوعی ا لتهاب و عفونت است، نیز در چشم رخ می دهد.

اغلب تومورهای پلک خوش خیم هستند ولی تا قبل از نمونه برداری و تشخیص پاتولوژی افتراق بین این دو مشکل اسـت.
علائـم تومورهای پلک : وجود ضایعه در روی پلک، اشک ریزی، قرمزی، پلک زدن مداوم و درد.
شایعترین تومور بدخیم چشم کدام است؟ شایعـترین تومـوربدخـیم چشـم تومـور بازا ل سل می باشد که هشتادوپنج تا نودوپنج درصد موارد تومورهای بدخیم را شامل می شود. ظاهر تومور به شکل یک دانه برجسته و سفت همراه عروق کوچک روی آن، می باشد. اگـر تومور درخط مژه ها رشد کند باعث ریزش مژه ها دراین ناحیه می شود. گاهی سطـح تومـور پوسته پوسته همراه با زخم می باشـد و با گـل مـژه اشـتـباه می شود. این تومور با وجود بدخیمی بـنـدرت به سایر نقاط بدن گسترده می شود.
اغلب تومور در افراد مسن تر با پوست نازک و در نقاط درمعرض آفتاب مشاهده می شود.
تشخیص و درمان : تشخیص براساس معاینه چشم و نمونه برداری است. تومورچشم باید کاملا جراحی شده و برداشته شود گاهی رشد تومورزیاد بوده و باید بخش وسیعی از پلک برداشته شود بنابراین جهت نگهداری فعالیت طبیعی پلک مداخله جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم ضروری است اگر تومور در مراحل اولـیـه بردا شـته شـود، نیاز به یک جراحی وسیـع از بین می رود و پـیـش آگهـی بهتـری حا صـل می شود برای اکثر مـوارد در مان جراحی مؤثرترین درمان است. درموارد شـدیـد بیـماری که از تومور غفلـت شـده، تومـور به داخل حدقه چشم گسـتـرش می یابد و نیاز به تخلیه کامـل چشم و بافتـهـای مجـاور آن خواهـد بـود
تومور پلک و حدقه
دنبال کنید

بیمارستان حضرت رسول اکرم

تهران، خیابان ستارخان،خیابان نیایش،بیمارستان حضرت رسول اکرم،بخش چشم
تلفن: 64351 021آدرس مطب

خیابان ملاصدرا،خیابان شیخ بهایی جنوبی،روبروی هتل تاج محل ساختمان شماره 49 شیخ بهایی، پ49 واحد 10
تلفن : 88065620کلیه حقوق این سایت متعلق به پروفسور محسن بهمنی کشکولی می باشد.