اشک ریزش

مجاری اشکی

علت بیماری در کودکان مادرزادی ودر بالغین اکتسابی می باشد

رزرو وقت مطباشک ریزش از چشم

انسداد مجرای اشکی

علت بیماری در کودکان مادرزادی ودر بالغین اکتسابی می باشد این امر می تواند بدنبال ضربه به صورت و چشم، عمل جراحی سینوس و بینی و یامصرف برخی داروها رخ دهد . یکی از علل مهم اشک ریزش، تزریقات نادرست بوتاکس و چربی و جراحی پلک و ابرو بدون معاینه درست و قبلی این ناحیه صورت می باشد که منجر به عدم کارآیی پلک در سیستم تخلیه اشکی می شود. برگشتگی پلک به داخل یا خارج از علل دیگر  اشک ریزش می باشد که می تواند از عوارض جراحی های نابجا و غیر اصولی روی پلک و ابرو باشد.

علائم

اشک ریزی علامت عمده دربیماران می باشد. گاهی تجمع اشک درچشم سبب تارشدن دید شده و بیمار به این علت مراجعه می کند. گاهی این انسداد منجر به عفونت و ترشحات چرکی و چسبنده می شود. عفونت ممکن است سبب برآمدگی پوست درناحیه کیسه اشکی دربخش داخلی پلک گردد. اشک ریزی مداوم همچنین می تواند منجر به آسیب پوست پلک و سبب برگشتگی پلک به سمت خارج شود.

درمان

درمان تحت نظر جراح مجرای اشکی (جراح پلاستیک چشم ) انجام میشود. درمان اشک ریزش در کودکا ن در مراحل اولیه ماساژ دادن صحیح و استفاده از قطره های موضعی تجویز شده می باشد. در صورت عدم باز شدن مجرا یا عفونتهای مکرر نیاز به عمل جراحی میل زدن مجرای اشکی پیدا می شود. قرار دادن لوله و ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجرای اشکی و بینی در مراحل بعدی  قرار می گیرد.

در بزرگسالان در موارد تنگی مجرا می توان از قرار دادن لوله و گشاد کردن با بالون استفاده کردلازم به ذکر است که میل زدن مجرای اشکی در بزرگسالان جهت تشخیص محل انسداد می باشد و جنبه درمان ندارد. انسداد مجاری اشکی در بزرگسالان در اکثریت موارد نیاز به عمل بای پاس یعنی ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجرای اشکی و بینی دارد.

جراح مجرای اشکی این عمل را از داخل بینی با اندوسکوپ و یا از طریق خارجی با برش کوچک 5 میل روی پوست انجام میدهد.

توصیه

1- معاینه دقیق چشم و ساختمانهای اطراف آن قبل از جراحیهای زیبایی پلک و ابرو و تزریقات بوتاکس و چربی و فیلر در صورت از اشک ریزش پس از اینوع جراحی ها جلوگیری می کند.

2- اشک ریزش در کودکان با ایجاد تنبلی چشم ارتباط دارد.

اشک ریزش از چشم
دنبال کنید

بیمارستان حضرت رسول اکرم

تهران، خیابان ستارخان،خیابان نیایش،بیمارستان حضرت رسول اکرم،بخش چشم
تلفن: 64351 021آدرس مطب

خیابان ملاصدرا،خیابان شیخ بهایی جنوبی،روبروی هتل تاج محل ساختمان شماره 49 شیخ بهایی، پ49 واحد 10
تلفن : 88065620کلیه حقوق این سایت متعلق به پروفسور محسن بهمنی کشکولی می باشد.