اشک ریزش

مجاری اشکی

علت بیماری در کودکان مادرزادی ودر بالغین اکتسابی می باشد

رزرو وقت مطباشک ریزش از چشم

انسداد مجرای اشکی

علت بیماری در کودکان مادرزادی ودر بالغین اکتسابی می باشد این امر می تواند بدنبال ضربه به صورت و چشم، عمل جراحی سینوس و بینی و یامصرف برخی داروها رخ دهد . يكي از علل مهم اشك ريزش، تزريقات نادرست بوتاکس و چربی و جراحي پلک و ابرو بدون معاینه درست و قبلی این ناحیه صورت مي باشد كه منجر به عدم كارآيي پلك در سيستم تخليه اشكي مي شود. برگشتگي پلك به داخل يا خارج از علل ديگر  اشك ريزش مي باشد كه مي تواند از عوارض جراحي هاي نابجا و غير اصولي روي پلك و ابرو باشد.

علائم

اشک ریزی علامت عمده دربیماران می باشد. گاهی تجمع اشک درچشم سبب تارشدن دید شده و بیمار به این علت مراجعه می کند. گاهی این انسداد منجر به عفونت و ترشحات چرکی و چسبنده می شود. عفونت ممکن است سبب برآمدگی پوست درناحیه کیسه اشکی دربخش داخلی پلك گردد. اشک ریزی مداوم همچنین می تواند منجر به آسیب پوست پلک و سبب برگشتگی پلک به سمت خارج شود.

درمان

درمان تحت نظر جراح مجرای اشکی (جراح پلاستیک چشم ) انجام میشود. درمان اشک ریزش در کودکا ن در مراحل اولیه ماساژ دادن صحیح و استفاده از قطره های موضعی تجویز شده می باشد. در صورت عدم باز شدن مجرا یا عفونتهای مکرر نیاز به عمل جراحی میل زدن مجرای اشکی پیدا می شود. قرار دادن لوله و ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجرای اشکی و بینی در مراحل بعدی  قرار می گیرد.

در بزرگسالان در موارد تنگی مجرا می توان از قرار دادن لوله و گشاد كردن با بالون استفاده کردلازم به ذکر است که میل زدن مجرای اشکی در بزرگسالان جهت تشخیص محل انسداد می باشد و جنبه درمان ندارد. انسداد مجاری اشکی در بزرگسالان در اکثریت موارد نیاز به عمل باي پاس یعنی ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجرای اشکی و بینی دارد.

جراح مجرای اشکی اين عمل را از داخل بینی با اندوسکوپ و یا از طریق خارجی با برش كوچك 5 ميل روی پوست انجام میدهد.

توصیه

1- معاينه دقيق چشم و ساختمانهاي اطراف آن قبل از جراحيهاي زيبايي پلک و ابرو و تزريقات بوتاکس و چربی و فیلر در صورت از اشك ريزش پس از اينوع جراحي ها جلوگيري مي كند.

2- اشك ريزش در كودكان با ايجاد تنبلي چشم ارتباط دارد.

اشک ریزش از چشم
دنبال کنید

بیمارستان حضرت رسول اکرم

تهران، خیابان ستارخان،خیابان نیایش،بیمارستان حضرت رسول اکرم،بخش چشم
تلفن: 64351 021آدرس مطب

خیابان ملاصدرا،خیابان شیخ بهایی جنوبی،روبروی هتل تاج محل ساختمان شماره 49 شیخ بهایی، پ49 واحد 10
تلفن : 88065620کلیه حقوق این سایت متعلق به پروفسور محسن بهمنی کشکولی می باشد.

Translate »