مشکلات چشم

کامپیوتر و موبایل

مجموعه ای از مشکلات چشمی و بینایی است که بر اثر کار با کامپیوتر و تلفنهای موبایل اسمارت ایجاد می شوند. تقریبا سه چهارم کسانیکه با تلفنهای موبایل اسمارت کار می کنند گرفتار این علائم هستند.

رزرو وقت مطبکامپیوتر / موبایل و مشکلات چشمی

مجموعه ای از مشکلات چشمی و بینایی است که بر اثر کار با کامپیوتر و تلفنهای موبایل اسمارت ایجاد می شوند. تقریبا سه چهارم کسانیکه با تلفنهای موبایل اسمارت کار می کنند گرفتار این علائم هستند.

علل: به نظر می رسد با بکارگیری روزافزون تلفنهای موبایل اسمارت در محل کار و خانه و حتی در مهمانی و مسافرت و تقریبا همه جا و همه زمان ،  تعداد کسانیکه به مبتلا میشوند روبه افزایش است.

علائم و نشانه ها:مهمترین علائم خستگی و خشکی چشم، سوزش، اشک ریزش، تاری دید، درد در گردن و شانه ها می باشد.

یکی از مهمترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با تلفنهای موبایل اسمارت و کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است بطوریکه افراد هنگام کار تقریباً یک پنجمِ حالت عادی پلک می زنند.

این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری باز مانده و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریعتر تبخیر گردد.

 تشخیص:همراهی علائم فوق با سابقه کار با کامپیوتر و تلفنهای موبایل اسمارت تشخیص را آسان می کند.

 پیشگیری و درمان: بهترین راه پیشگیری از ابتلا به  این سندرم، کاهش زمان کار با کامپیوتر و تلفنهای موبایل اسمارت است.

در صورت نیاز به استفاده طولانی مدت ، با رعایت  اصول و توصیه های زیرمیتوان شانس ابتلا به این سندرم و یا تشدید عوارض ناشی از ان را کم کرد.

 توصیه ها: سعی کنید هنگام کار بطور ارادی پلک بزنید. این کار سبب می شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورت  تشدید مشکل می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.

مرکز مانیتور یا صفحه تلفنهای موبایل اسمارت باید حدود 10 تا 20 سانتی متر پایین تر از چشمان شما باشد.

این وضعیت علاوه بر اینکه باعث می شود پلک ها پایین تر قرارگرفته و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد، از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد.

بنابراین مانیتور و صفحه تلفنهای موبایل اسمارت را در ارتفاع مناسب قرار داده و ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کنید بطوریکه ساعد شما هنگام کار با صفحه کلید موازی با سطح زمین باشد.

مانیتور و صفحه تلفنهای موبایل اسمارت خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. تابش نور به صفحه مانیتور سبب کاهش کنتراست و خستگی چشم می شود.

این مسأله بخصوص زمانیکه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود. هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید.

اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده می کنید آن را طوری قرار دهید که به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد.

به چشمان خود استراحت دهید. سعی کنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را از تلفنهای موبایل اسمارت برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنید. این کار سبب استراحت عضلات چشم شده همچنین به شما وقت می دهد با پلک زدن سطح چشم را مرطوب نگاه دارید.

اگر مجبورید متناوبا به یک نوشته و صفحه مانیتور نگاه کنید (تایپیست ها) ممکن است چشم خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسأله سعی کنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینکار می توانید از نگهدارنده کاغذ3 استفاده کنید.

فاصله مانیتور و صفحه تلفنهای موبایل اسمارت با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتی متر باشد.

روشنایی و کنتراست مانیتور و صفحه تلفنهای موبایل اسمارت خود را تنظیم کنید. میزان روشنایی باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یک روش برای تنظیم روشنایی این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه کنید.

اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل، اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسد روشنایی  را زیاد کنید.

در مجموع روشنایی باید در حدی باشد که چشمان شما احساس راحتی کنند. کنتراست مانیتور باید حداکثر باشد تا لبه های حروف بیشترین تضاد را با صفحه زیرین پیدا کند.

اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده باز هم دچار علائم هستید می توانید از عینک های مخصوص استفاده کنید زیرا گاهی مشکل دید در فاصله متوسط است. بطور معمول از دید متوسط کمتر استفاده می شود زیرا بیشتر اوقات به اشیاء دور یا اشیاء نزدیک می نگریم.

ولی مانیتور و صفحه تلفنهای موبایل اسمارت دقیقا در فاصله ای از چشم قرار می گیرد که مربوط به دید متوسط است. اگر از عینک استفاده می کنید، عینک شما به احتمال زیاد برای کار با کامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی کند. برای دریافت عینک مناسب به چشم پزشک مراجعه کنید.

هنگام استفاده از کامپیوتر و تلفنهای موبایل اسمارت سعی کنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز کردن هنگام کار طولانی سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. چنانچه پشتی صندلی قابل تنظیم است آن راطوری تنظیم کنید که کاملا به پشت شما بچسبد.

همچنین ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار داشته و زانو در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد. صفحه کلید و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.

دنبال کنید

بیمارستان حضرت رسول اکرم

تهران، خیابان ستارخان،خیابان نیایش،بیمارستان حضرت رسول اکرم،بخش چشم
تلفن: 64351 021آدرس مطب

خیابان ملاصدرا،خیابان شیخ بهایی جنوبی،روبروی هتل تاج محل ساختمان شماره 49 شیخ بهایی، پ49 واحد 10
تلفن : 88065620کلیه حقوق این سایت متعلق به پروفسور محسن بهمنی کشکولی می باشد.