جراحی ترمیمی پلک و صورت

چشم مصنوعی

وقتی که چشم به هر علتی از داخل حدقه برداشته شده است و یا کوچک و بدون دید است، از چشم مصنوعی استفاده می شود که ظاهر صورت را بهتر کند.

رزرو وقت مطبچشم مصنوعی

وقتی که چشم به هر علتی از داخل حدقه برداشته شده است و یا کوچک و بدون دید است، از چشم مصنوعی استفاده می شود که ظاهر صورت را بهتر کند. عمل تخلیه چشم عبارتست ازبیرون آوردن کره چشم و یا محتویات آن که بدلایل مختلفی صورت می پذیرد.از دلایل شایع آن عدم وجود دید درچشم همراه با درد، پیشگیری ازصدمه به چشم مقابل، برداشتن تومورهای داخل چشم و اصلاح وضیعت ظاهری بیمار می باشد.

در مواردی چشم نابینا سایز مناسب و ظاهر خوب دارد و فقط بخش قدامی آن نیاز به تغییر رنگ دارد می توان از لنزهای تماسی رنگی استفاده کرد.
دربرخی موارد نیز می توان طی یک عمل جراحی فلپ ، حس خارجی ناحیه چشم راکاهش داد و سپس از پروتزهای نازک استفاده کرد. درصورت عدم تحمل نهایتا تخلیه چشم تنها راه اصلاح ظاهر بیمارخواهد بود. درهنگام تخلیه چشم یک بافت اسفنجی شبیه به استخوانهای بدن بجای کره چشم قرارداده می شود و عضلات چشم به آن متصل می گردد . در انتهای عمل یک پروتز بی رنگ (کونفورمو) در زیر پلکها روی بافت جایگزین کره چشم قرار میگیرد و پس از حدود ۶ هفته پروتز شبیه به چشم طبیعی توسط تکنسین ساخت پروتز قالبگیری و کارگزاری می شود. حدود ۱۲ماه پس ازعمل جراحی و پس از تستهای موید رشد عروق به داخل بافت اسفنجی، عمل دریل و پین گذاری بافت اسفنجی انجام می شود و تا ۲هفته بعد اتصال پروتز صورت می گیرد تا حرکت بهتر در پروتز حاصل گردد. گاهی به علت حرکت قابل قبول در پروتز عمل دریل کردن انجام نمی شود.

 

توصیه

1- حتما جهت محافظت از تنها چشم سالم از عینک استفاده شود.

2- پروتزهای چشمی درگروهی از بیماران تولید حساسیت در بافتهای چشم و ترشح می کنند که باید از قطره های تجویزی استفاده نمود.

3- خارج کردن و شستشوی پروتز با فواصل طولانی انجام می گیرد و انجام این کار بیش از حد توصیه شده، سبب افزایش ترشح می شود.

4- معمولاً برخی اعمال جراحی از قبیل اصلاح افتادگی پلک، افتادگی ابرو ، پف پلک ، اصلاح شلی پلک پایین و برداشتن بافتهای اضافی رشد کرده و…. در آینده مورد نیاز است.

چشم مصنوعی
دنبال کنید

بیمارستان حضرت رسول اکرم

تهران، خیابان ستارخان،خیابان نیایش،بیمارستان حضرت رسول اکرم،بخش چشم
تلفن: 64351 021آدرس مطب

خیابان ملاصدرا،خیابان شیخ بهایی جنوبی،روبروی هتل تاج محل ساختمان شماره 49 شیخ بهایی، پ49 واحد 10
تلفن : 88065620کلیه حقوق این سایت متعلق به پروفسور محسن بهمنی کشکولی می باشد.