انسداد مجرای اشکی

انسداد مجرای اشکی چیست ؟

انسداد مجرای اشکی : اشک به منظور حفاظت از لایه سطحی چشم ترشح می گردد و از خشک شدن چشم در برابر مواجهه مداوم با هوا جلوگیری کرده و  و طراوت و تازگی چشم را حفظ می کند ، اما اشک ریزش به معنای گریه کردن نبوده و اختلالی است که باید تحت درمان قرار گیرد.

پروفسور کشکولی فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با اشک ریزش عنوان داشتند :

اشک ریزش از چشم ، یکی از علل شایع مراجعه به مطب پزشکان ؛ بخصوص چشم پزشکان می باشد.

به طور کلی اشک ، توسط غدد اشکی ای که در داخل حدقه یا کاسه استخوانی چشم وجود دارد ترشح می شود و چشم را تغذیه کرده و با خیس و مرطوب نگاه داشتن آن ، سبب سلامتی و بینایی چشم می شود.

اما همانند هر چشمه ای که باید خروجی هم داشته باشد ، یکسری سیستم های لوله ای در گوشه داخلی چشم وجود دارد که اشک را به داخل بینی و از آن جا به حلق هدایت می کنند و در نهایت جذب می شوند.

ضمن اینکه این لوله ها ، هادی اشک از داخل چشم به داخل بینی هستند ؛ یکسری عضلات در کنار ابرو و پلک ها وجود دارد که به عنوان پمپ اشکی ، این اشک را بنا به هر علتی ( به عنوان مثال ؛ در هنگام شوق یا ناراحتی که اشک می ریزیم ) به داخل لوله ها می فرستند.

اشک ریزش

اشک زیاد ، به دنبال افزایش تولید غده اشکی به وجود می آید که گاهی اوقات ، این مسئه امری طبیعی است و گاهی اوقات غیرطبیعی است ؛ یعنی فرد به علت خشکی چشم ، دچار یک سیکل معیوبی بین مغز و چشم شده که تولید اشک در او بالا رفته اما در واقع کیفیت اشک پایین است.

در این موارد باید درمان های طبی ، صورت پذیرد تا میزان تولید اشک تنظیم گردد.

بحث ما در مقاله پیش رو ، بر روی سیستم خروجی اشک متمرکز است ؛ جهت کسب اطلاعات کافی در این خصوص با ما همراه باشید.

سیستم خروجی اشک

دو عامل عمده بر سیستم خروجی اشک دخالت دارند :

  1. لوله هایی که اشک را به داخل بینی هدایت می کنند ؛ که هر گونه انسدادی در داخل این لوله ها در سنین مختلف می تواند باعث اشک ریزش از چشم شود.
  2. مورد بعدی ، پمپ اشکی است ؛ که آیا این پمپ اشکی خوب کار می کند و می تواند اشک را به داخل لوله های اشکی بفرستد یا خیر ؟

انسداد مجرای اشکی در کودکان

اشک ریزش می تواند ناشی از مسائل مادرزادی باشد ؛ به عنوان مثال ، زمانی که نوزاد به صورت تیپیک از 2 تا 3 ماه بعد از تولد شروع به اشک ریزش می کند و این اتفاق ، مسئله ای شایع است و به دلیل پاره نشدن یک بخشی از آناتومی لوله مجرای اشکی این رخ می دهد.

در این موارد معمولا باید تا حدود یک سالگی صبر کرد و با ماساژ ، تمرینات و داروهایی که تجویز می شود منتظر ماند تا بهبودی خود بخود حاصل آید که عمدتا در 90 درصد موارد بهبودی اتفاق می افتد.

اما در 10 درصد از موارد مشکل اشک ریزش ، بهبود پیدا نکرده و در نتیجه ، ملزم به استفاده از اعمال جراحی خواهیم بود تا از طریق آن مجرا باز شده و اشک خارج شود ؛ چرا که باقی ماندن اشک می تواند سبب بروز عفونت و عوارض متعددی گردد.

به طور کلی با میل زدن ، گذاشتن استنت ، بالن گذاشتن و در نهایت با عمل جراحی بای پاس ؛ می توان در مراحل مختلف ، مجرا را باز کرد.

لازم به ذکر است اگر چه در یکسال اول زندگی کودک باید صبر کنیم تا مجرای اشکی از طریق ماساژ دادن و راه های غیرتهاجمی خود بخود باز شود ؛ اما اگر کودک به علت انسداد مجرای اشکی ، در آن ناحیه دچار عفونت شود ؛ از آن جا که عفونت می تواند سلامت او را به مخاطره بیاندازد ؛ نباید تا یکسالگی صبر کرد و باید آنتی بیوتیک تجویز شود و در هر سنی که هست نسبت به انجام جراحی ، اقدام شود.

در ویدئوی زیر ؛ پروفسور کشکولی فوق تخصص جراحی های پلاستیک و ترمیمی چشم در خصوص درمان اشک ریزش در کودکان توضیحاتی ارائه فرموده اند.

انسداد مجرای اشکی در بزرگسالان

یکی از علائم شایع انسداد مجرای اشکی در بزرگسالان ، عفونت های مکرر و اشک ریزش بیش از حد ؛ بخصوص در هنگام مواجهه با هوای سرد می باشد ، لذا حتما باید تست های تشخیصی انجام گیرد تا اگر تنگی وجود دارد ؛ درست مثل گرفتگی عروق قلب ، بالن زده و استنت گذاشته شود.

باید توجه داشت در مواردی که انسداد مجرای اشکی ، کامل باشد ؛ هم مشابه انسداد قلب ، باید عمل بای پاس انجام گیرد تا مسیر جدیدی برای مجرای اشکی ساخته شود.

همانطور که ملاحظه فرمودید ، در بزرگسالان میل زدن مجرای اشکی هیچ نقشی در درمان اشک ریزش ندارد و ممکن است حتی باعث بدتر شدن مشکل هم شود.

یکی دیگر از علل شایع اشک ریزش در بزرگسالان ؛ بخصوص در کشور ما انجام جراحی ها و تزریقات نابجا در صورت است که سبب از کار افتادن پمپ اشکی می شود.

در این موارد ، جهت اطمینان از این که مجرا باز است و کارش را به درستی انجام می دهد ؛ باید با جراحان مجاری اشکی مشاوره کرد.

سخن آخر

در کودکان باید به این مسئله دقت کنیم که عفونت در مجرای اشکی ، الزام درمان سریع را ضروری می سازد ؛ اما اشک ریزش بدون عفونت باشد ، امکان بهبودی خود بخودی با درمان های طبی و ماساژ تا سن یک سالگی وجود دارد.

سلامت و ورودی و خروجی مجرای اشک ، از نظر جلوگیری از عفونت ها در هنگام جراحی های داخل چشمی مسئله ای بسیار مهم است و باید از آن اطمینان حاصل گردد.

در جراحی های مدرنی که در رابطه با مجرای اشکی ( بالن گذاشتن ، استنت گذاشتن یا عمل بای پاس ) وجود دارد ، دیگر نیازی به برش بر روی صورت بیمار وجود ندارد و تمام این جراحی ها با استفاده از امواج رادیویی و آندوسکوپی انجام می گیرند و افراد باید کاملا اطمینان داشته باشند که با انجام این جراحی ها ، هیچ مشکلی در ظاهر آن ها به وجود نخواهد آمد.


یک دیدگاه

  • سلام , مهمان

دنبال کنید

بیمارستان حضرت رسول اکرم

تهران، خیابان ستارخان،خیابان نیایش،بیمارستان حضرت رسول اکرم،بخش چشم
تلفن: 64351 021آدرس مطب

خیابان ملاصدرا،خیابان شیخ بهایی جنوبی،روبروی هتل تاج محل ساختمان شماره 49 شیخ بهایی، پ49 واحد 10
تلفن : 88065620کلیه حقوق این سایت متعلق به پروفسور محسن بهمنی کشکولی می باشد.

Translate »